Relacja ze 184. rocznicy „Bitwy pod Łysobykami”.

Dnia 21 czerwca 2015r. obchodziliśmy 184. rocznicę „Bitwy pod Łysobykami”. Z tej okazji członkowie Stowarzyszenia OSP Przytoczno Osiedle przygotowali uroczystość w Lesie Przytockim, w miejscu gdzie znajduje się pomnik poświęcony temu wydarzeniu. Mszę świętą sprawował ks. Michał Rodak, wikariusz naszej parafii. W uroczystości uczestniczył również ks. Mieczysław Mikulski, proboszcz parafii oraz nasza organistka Pani Elżbieta.

Relacja.

Po przerwie (poprzednio w 2011) wróciliśmy do organizacji tej uroczystości. Wydaje się, że zbytecznym jest przywoływanie okoliczności dla których tak długa przerwa miała miejsce. Istotnym zdaje się bardziej to, czy począwszy od tego roku uda się utrzymać cykliczność tej imprezy (w sensie uroczystości). Czas pokaże.

Jak zwykle, mimo iż niektórym mogłoby się wydawać, że to nic wielkiego taka uroczystość wymaga przygotowania. Począwszy od przygotowania terenu wokół  pomnika, aż do zakończenia – zwrócenia sprzętu oraz posprzątania terenu. Uroczystość w zasadzie przygotowaliśmy sami tj. członkowie stowarzyszenia OSP Przytoczno Osiedle. Prace podzieliliśmy na pewne odcinki i każdy kto podjął wyzwanie pracy na danym etapie wywiązał się z tego wzorowo – kilka zdjęć z przygotowań poniżej.

 

 

Pogoda dopisała, co widać chociażby na fotografiach poniżej. Namioty przygotowaliśmy na wypadek zmianę pogody. Wzorem roku 2011 udało się wypożyczyć mundury powstańców co niewątpliwie przykuwało uwagę zgromadzonych. Niby niewielki detal a podnosi nie tyle rangę co powagę uroczystości.

Msza święta odprawiona za żołnierzy poległych w bitwie pod Łysobykami i za naszą ojczyznę nie wymagała od nas wielkiej niestrudzonej walki o to, aby była. Po raz kolejny powtórzę, że takie działanie wymaga tylko jednego – uświadomienia sobie, że to nasza historia, że jest to ważne, potrzebne i wpływa na nasze dzisiejsze życie, na Twoją, na moją tożsamość, na to kim jestem, kim chcę być. Podobnie z tymi, którzy chcą uczestniczyć w tego typu wydarzeniach – nie tylko doceniają nasz trud poświęcony na przygotowania ale i podzielają wspomniane wcześniej słowa, że jest to ważne, że powinno się o tym pamiętać. W tym roku, po raz pierwszy udało nam się zorganizować mały poczęstunek w postaci grochówki (podziękowania dla Zespołu Szkół w Przytocznie, dla pracowników kuchni).

Nie chcę żeby nasza historia interesowała wszystkich – to niemożliwe, nie chcę aby wszyscy byli historykami – to się nie uda, nie oczekuję od każdego bycia patriotą – bo każdy patriotyzm rozumie inaczej ale czy wymaganie od każdego z nas mieszkańców pamięci o ludziach, którzy walczyli za nasze miejsce, nasz dom, naszą wolność nie powinno być naszym obowiązkiem?

Szczególne podziękowania dla:
Zespół Szkół w Przytocznie – Pani Dyrektor Jolanta Fotyga
Zespół Szkół w Przytocznie – przygotowanie poczęstunku
OSP KSRG Jeziorzany
GS „Sch” w Jeziorzanach

Organizatorzy: Stowarzyszenia OSP Przytoczno Osiedle.

Zapraszam do zamieszczania komentarzy poniżej.

Znajdziecie nas:
02_facebook1 01_twitter

Zobacz również

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *