185. rocznica „Bitwy pod Łysobykami” – aktualizacja.

Relacja z uroczystości obchodów 185. rocznicy „Bitwy pod Łysobykami”.

Dnia 3 lipca 2016r. o godzinie 16.00, w Lesie Przytockim odbyła się uroczysta msza święta – polowa za poległych w Bitwie pod Łysobykami oraz za ojczyznę. Mszę świętą sprawował ks. wikariusz Michał Rodak, we mszy uczestniczył również ks. proboszcz Mieczysław Mikulski.

Relacja…ale najpierw…

Mógłbym powiedzieć, że obrazy (poniżej) mówią więcej niż niejeden opis jednak mimo to postaram się zmierzyć z wyzwaniem w postaci opisania tej uroczystości. Rocznica przypadająca w tym roku – okrągła (?) 185. – jest również okazją do opisania „szerzej” tej uroczystości. Mówiąc krótko – od pomysłu do realizacji.

Idea upamiętniania powstańców listopadowych, a zwłaszcza żołnierzy walczących w bitwie pod Łysobykami istniała chyba od momentu, w którym my jako twórcy tej strony uświadomiliśmy sobie, że to nasza historia, historia miejsca w którym żyjemy, a zatem nasza spuścizna (może zbyt patetycznie), o której nie tylko mamy pamiętać ale co ważniejsze – zachować ją dla innych. Trudno mi wskazać datę kiedy ta świadomość historyczna zaistniała, więc tylko enigmatycznie mogę stwierdzić, że było to kilkanaście lat temu. Pierwszym sygnałem – momentem, który warto odnotować była zapewne msza święta – sprawowana przez ówczesnego ks. wikariusza Sławomira Arseniuka – a ofiarowana za ojczyznę. Msza święta odbyła się w kaplicy w Przytocznie, a po zakończeniu udaliśmy się pod obelisk upamiętniający żołnierzy poległych w bitwie pod Łysobykami. Kilka zdjęć poniżej ilustruje to właśnie wydarzenie. Była to pierwsza nasza inicjatywa zmierzająca do zrobienia czegoś  „większego” wokół tej bitwy.

Po kilku latach przerwy w roku 2011 (18 czerwca), w 180. rocznicę „Bitwy pod Łysobykami” zorganizowaliśmy uroczystą mszę świętą w Lesie Przytockim, w miejscu gdzie znajduje się wspomniany wcześniej obelisk. Relacja z tej uroczystości jest tutaj, stąd szerszy opis wydaje się  zbyteczny w tym miejscu.

I znowu przerwa.

Wracamy w roku 2015 – szczegółowy opis w artykule Relacja ze 184. Rocznica „Bitwy pod Łysobykami”. Jak widać regularność nie była naszą domeną (z różnych przyczyn). Sytuacja zmieniła się właśnie w tym roku…

Meritum, a więc do rzeczy.

W tym roku obchodziliśmy 185. rocznicę bitwy, z  przyczyn organizacyjnych termin uroczystości przypadł na dzień 3 lipca 2016r. W przygotowania do uroczystości włączyła się duża grupa osób (druhowie OSP Przytoczno Osiedle, MDP OSP Przytoczno Osiedle oraz inni, których wymienię poniżej). Nasi druhowie zajęli się przygotowaniem terenu wokół pomnika – wymagało to sporo pracy, bo jak wiecie pomnik położony jest w lesie. Ogólnie chcieliśmy aby w tym roku, nie tylko z racji okrągłej (?) rocznicy wydarzenie to wybrzmiało lepiej, pełniej ale może przede wszystkim z powodu tego, że tego typu wydarzeń nie można traktować schematycznie – zrobić raz, a później tylko powielać. Zarówno marzeniem jak i celem było (nadal jest) aby z roku na rok wydarzenie to nie tylko było ale i zaskakiwało (rzecz jasna pozytywnie).

Jak to zwykle bywa przy wydarzeniach, które odbywają się w plenerze bardzo ważna jest pogoda. W tym roku, w dniu poprzedzającym uroczystość (w sobotę) pogoda, mówiąc krótka – była. Niedziela – no cóż od rana padał deszcz, ciężkie chmury zasnuły niebo nad nami, nie wyglądało to dobrze. Dość przypomnieć, że w zeszłym roku pogoda przestała być dla nas łaskawa (duży opad deszczu) w momencie kiedy po zakończeniu uroczystości dojechaliśmy do Przytoczna aby zwrócić pożyczony sprzęt. Opatrzność była dla nas łaskawa. W tym roku również pogoda na czas uroczystości była idealna – nie padał deszcz i temperatura około 20 stopni. Mimo to, co jakiś czas spoglądaliśmy w niebo czy aby pogoda się utrzyma. Oczywiście, jak widać na zdjęciach byliśmy przygotowani na opady, na szczęście namioty nie były potrzebne (przynajmniej do osłony przed deszczem).

Każdego roku chcemy aby ta uroczystość wyglądała inaczej, tzn. lepiej. Może użycie słowa „atrakcje” nie do końca jest tu właściwe ale zaryzykuję stwierdzenie, iż: warto aby uroczystość ta, każdego kolejnego roku była bogatsza w atrakcje. Do tego będziemy dążyć. W tym roku w ramach obchodów 185. rocznicy wydaliśmy okolicznościową kartę (na zdjęciach poniżej) oraz przygotowaliśmy tablicę pamiątkową – ustawioną obok pomnika (również zdjęcie). Ponadto jak w roku poprzednim dla wszystkich uczestników przygotowaliśmy poczęstunek w postaci grochówki.

Pytania.

Dlaczego było tyle osób? Nie robiliśmy żadnych innych zaproszeń ponad te, które zostały wywieszone w każdej wsi, w naszej gminie. Każdy kto przeczytał był zaproszony a jeśli nie przeczytał i przyszedł również – tym bardziej jest nam miło. Indywidualna sprawa każdego z Was czy z tego zaproszenia skorzystał.

Czy było więcej osób, niż w zeszłym roku? Pewnie nie, nie liczyliśmy.

Czy pogoda jednak wpłynęła na frekwencję? Pośrednio tak, ale czy tylko pogoda…

Dlaczego to robimy? Masowe, popularne, medialne, opłacalne – żaden z tych przymiotników nie pasuje do naszego działania. Zatem dlaczego ktoś poświęca swój czas, swoje pieniądze dla promowania (lokalnej) historii? Nie mam na to odpowiedzi innej niż słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”…

Serdeczne podziękowania dla:
Zespół Szkół w Przytocznie – Pani Dyrektor Jolanta Fotyga
Zespół Szkół w Przytocznie – przygotowanie poczęstunku
OSP KSRG Jeziorzany
OSP Stoczek Kocki
GS „Sch” w Jeziorzanach
Organizatorzy: Stowarzyszenia OSP Przytoczno Osiedle.

Znajdziecie nas:
02_facebook1 01_twitter
Zapraszamy do zamieszczania komentarzy poniżej.

Zobacz również

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *