180. rocznica „Bitwy pod Łysobykami”

Minęło 180 lat od tej bitwy. Piętnaście lat mija od momentu kiedy uroczyście odsłonięto pomnik w lesie w Przytocznie. Przez te piętnaście lat udało się zorganizować dwie uroczyste Msze Święte. Obie z naszej inicjatywy. Jak to wyglądało cztery lata temu przeczytacie i obejrzycie poniżej. Dlaczego nie pamiętamy o swojej historii? O tym odpowiedź w tym artykule również.

Od pomysłu do realizacji.

Tak jak w roku 2007, tak i w tym, pomysłodawcą, zarówno uroczystej mszy świętej jak i krótkiej prezentacji ”po” był Marcin Tarkowski. Jako, że razem tworzymy zarówno treści jak i formę tejże witryny, razem zajęliśmy się tym pomysłem. Pomysł nie nowy, problemy te co zawsze, czasu za mało. Czymże jednak byłoby planowanie i przygotowywanie takiej rocznicy bez optymistycznego podejścia. Udało się szybko i co najważniejsze na czas, zgromadzić wszystko co potrzebne aby msza święta odbyła się w miejscu gdzie stoi pomnik. Nie potrzeba było wiele, kilka osób, które chciały nam pomóc, trochę czasu i wiary w powodzenie całego przedsięwzięcia.

Dlaczego?

Dlaczego i po co to wszystko? Patriotyzm lokalny, poszanowanie tradycji, historia, którą trzeba znać i szanować, ludzie dzięki którym nasza ojczyzna jest wolna, wiara w to, że jest to i potrzebne, i dobre, i ważne. Obawy były, że będzie mało osób, że ludzie mimo apelu, ogłoszeń po prostu nie znajdą, nie tyle czasu, ile motywacji aby tutaj się pojawić. Jednak są ludzie, którym nie obce są wartości wymienione w pierwszej linijce tego akapitu. Czy nazwać to sukcesem? W jakimś wymiarze na pewno tak, jednak ważniejsze jest to w jakiej intencji tam byliśmy.

Wnioski

Jak zrobić coś ważnego, bez pieniędzy, nie oglądając się na innych? Myślę, że ta rocznica pokazała Wam, że warto jest promować historię naszej małej ojczyzny, że warto jest pamiętać o tych, którzy walczyli dla nas wszystkich. Te skromne uroczystości zorganizowaliśmy według swojego pomysłu i własnymi siłami (oczywiście przy dużej pomocy innych – o tym niżej). Dzisiaj nie sposób ocenić jak bardzo to wpłynie na przyszłe obchody rocznicy tejże bitwy. Życzylibyśmy sobie aby inne rocznice były nie tylko licznie reprezentowane i uroczyste, najważniejsze musi pozostać to dla jakich wartości organizuje się takie uroczystości.

Podziękowania

Powyżej znajdziecie fotografie z uroczystej mszy świętej, która odbyła się dnia 12.06.2011r. w 180 rocznicę „Bitwy pod Łysobykami”. Jak widać pogoda była wymarzona, komary nie gryzły, było powiedziałbym „odpowiednio do uroczystości”. Jeszcze poniżej prezentujemy fragmenty prezentacji o bitwie jaka odbyła się w Zespole Szkół w Przytocznie tuż po zakończeniu uroczystości. Uczestników było dużo mniej niż przy pomniku, co widać na fotografii.

To wydarzenie nie miałoby miejsca, gdyby nie pomoc innych. Dlatego w tym właśnie miejscu chcielibyśmy podziękować Wszystkim, którzy pomogli nam zorganizować uroczystości, szczególnie osobom wymienionym poniżej:

– Dyrektor ZS w Przytocznie – pani Jolanta Fotyga

– ks.proboszcz Mieczysław Mikulski i ks.wikariusz Artur Suska

– Pani Elżbieta – organistka, oprawa muzyczna

– liturgia słowa i psalm – Anita Olszak, Dorota Suśniak, Aleksandra Sobocik, Zygmunt Matyjasek

– Anita Olszak, Łukasz Lemieszek, Marcin Kowalewski – organizacja

– Damian Kępa i Artur Sowa – żołnierze w mundurach z epoki

Dziękujemy za przybycie pocztów sztandarowych z:

– Szkoła Podstawowa w Jeziorzanach

– OSP w Jeziorzanach

Podziękowania dla Was Wszystkich, którzy doceniliście naszą inicjatywę i swoją obecnością uświetniliście obchody 180 – rocznicy Bitwy pod Łysobykami.

Tekst pochodzi z roku 2011 – ponownie umieszczony na naszej stronie.

Znajdziecie nas:
02_facebook1 01_twitter
Zapraszamy do zamieszczania komentarzy poniżej.

Zobacz również

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *