11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości?

Artykuł poniższy napisałem kilka lat temu, w 2009 roku. Jak bardzo jego treść jest aktualna w roku 2016? Na to pytanie odpowiecie sobie sami po lekturze tego artykułu.
Swoje przemyślenia proszę piszcie w komentarzach poniżej.

Blog.11 listopad – Święto Niepodległości
Wpisany przez Administrator | 11 listopada 2009
Dzisiaj Święto Niepodległości. Pogoda nie sprzyja świętowaniu to fakt. Widoczne to było szczególnie na Mszy św. w kościele. Frekwencja, żeby nie powiedzieć żenująca, powiem niska. Nadspodziewanie niska. Zapewne pogoda przyczyniła się do takiego stanu. Jednak to chyba tylko jedna z przyczyn małej liczby osób przybyłych do kościoła.

I tu rodzą się pytania: czy dzisiejszy dzień jest dla Ciebie dniem szczególnym, ważnym? czy czujesz się patriotą? czy masz poczucie więzi z Polską jako ojczyzną? Odpowiem za Was. Tylko garstka, niewielki odsetek osób w naszej gminie świadomie obchodzi to święto. Dla reszty jest to tylko kolejny wolny dzień. Wywieszenie flagi: czy to jakiś problem? Chyba nie skoro kilka! osób umiało to zrobić. Nie pomagają kolejne zachęty z różnych stron aby pamiętać o tym widocznym znaku patriotyzmu. Wywieszenie flagi nie zrobi z nikogo prawdziwego patrioty, jednak jeśli nie pamięta się choćby o tym, to marny będzie los narodu nie szanującego swojej historii. Niestety tak to wygląda.

W relacjach telewizyjnych co roku pojawiają się informacje, że rośnie świadomość Polaków jeśli chodzi o to czym jest Święto Niepodległości i dlaczego musimy o nim pamiętać. Pewnie i tak jest, ale chyba tylko w większych miastach, gdzie parady wojskowe, wystawy, czy festyny powodują, że święto to jest ciekawe i dociera do każdego, niezależnie od wieku. A nam co pozostaje? Przeważnie oglądanie relacji z uroczystości centralnych w Warszawie.

Chciałbym wierzyć, że w przyszłym roku będzie lepiej.Czy będzie? Opiszemy, mam nadzieję w przyszłym roku.
Musimy pamiętać o tym dniu. Dla wielu z nas to historia tak odległa, że gdyby nie fotografie i niewielu żyjących świadków tamtych dni, dzisiejsza data byłaby bez znaczenia.Historię trzeba znać i szanować. To banał, ale ja w niego wierzę.
Bycie patriotą nie kosztuje wiele. Polska to nie idealny kraj. Nigdy takim nie będzie.
Czy Polska może być dumna ze swoich obywateli? To zależy tylko od nas.

Zobacz również

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *